CHP’li Karaca’dan hapis cezası verilen Barış Terkoğlu’na destek, basın özgürlüğüne yapılan saldırılara tepki!

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde Türkiye’deki basın özgürlüğüne yapılan saldırılara tepki gösterdi.

“Gazetecilerin hapsedilmesi, sansürlenmesi, susturulması, hatta fiziksel saldırıya uğraması gibi pek çok hak ihlali yaşanıyor bugün ülkede” diyen Karaca, gazeteci Barış Terkoğlu’nun Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek’in şikâyeti üzerine, “terörle mücadele görev almış kişileri hedef göstermek” suçlamasıyla yargılandığı davada 2 yıl hapse mahkûm edilmesini örnek gösterdi. Karaca, “Barış’a verilen hapis cezası, demokrasiyi savunmanın, basın özgürlüğünü korumanın ne kadar hayati öneme sahip olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Basın özgürlüğü, demokrasinin kalbidir ve bu kalbin sağlıklı atabilmesi için her birimizin sorumluluğu var” çağrısında bulundu.

Gülizar Biçer Karaca’nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Gerçeklerin yerine sansürün, cesaretin yerine korkunun hüküm sürmesini istedikleri, siyasi yargı kararlarıyla susturulan gazetecilerin olduğu ülkede, Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, basın özgürlüğünün olmadığını gösteren acı bir tablo var. Bu ülkede, basın özgürlüğüne yapılan saldırılar sadece birkaç olayla sınırlı değil, bunlar sıradanlaşmış durumda. Gazetecilerin hapsedilmesi, sansürlenmesi, susturulması, hatta fiziksel saldırıya uğraması gibi pek çok hak ihlali yaşanıyor bugün ülkede.

Haberlerin kısıtlandığı, gerçeklerin gizlendiği bu ortamda, bir kez daha Barış Terkoğlu özelinde düşünce özgürlüğünün nasıl yok edildiğine tanık oluyor, gerçek demokrasinin ne kadar uzak olduğunu görüyoruz. Basın özgürlüğü, sadece gazetecilerin değil, tüm toplumun özgürlüğünü ve demokratik haklarını temsil ediyor. Barış’a verilen hapis cezası, demokrasiyi savunmanın, basın özgürlüğünü korumanın ne kadar hayati öneme sahip olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Basın özgürlüğü, demokrasinin kalbidir ve bu kalbin sağlıklı atabilmesi için her birimizin sorumluluğu var. Biliyoruz ki sansürün gölgesinde gerçekler kaybolur. Gazetecilerin kalemleri kırılır, sesleri kısılır ve hakikat bir yalanın ardında saklanırsa zorbalıkla malül bir dünya var olur. Gerçeklerin ve düşüncelerin susturulduğu yerde, özgürlükler de susar! Ama unutulmasın; özgürlük direnişle meydan okur.”

TIKLAYIN – Gazeteci Barış Terkoğlu’na Adalet Bakan Yardımcısı Akın Gürlek’in şikâyeti üzerine açılan davada hapis cezası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir